دو کلام حرف میان وبگردی

این پست رو همینطوری که داشتم تو دنیای نت می گشتم می خوام بنویسم اگر جمله بندی اشکال داره یا اگر مثل همیشه نیست معذرت می خواهم.

اما از قول یکی از دوستان در یکی از وبلاگ ها نظری خوندم که نوشته بود ما باید اعتراض بکنیم ایلامی ها که لر هستند و هیچی،‌ خراسان شمالی هم افغانی و وارداتی هستند و هیچی و ما که گیلکیم و کله گنده چرا حرفی نمی زنیم.

عرض شود به آن آقای محترم که ارادت هم دارم خدمتشان اولا که آنهایی که هیچی نیستند بیشترین شباهت را در میان اقوام ایرانی به ما دارند و اگر لرها بخواهند آهسته و شمرده حرف بزنند متوجه حرف زدنشان می شوی و حتی وقتی تند حرف می زنند فکر می کنی دارند گیلکی به لهجه ای دیگر حرف می زنند از همان نوع گیلکی شرق گیلان و غرب گیلان که باید دقت کنی تا بفهمی طرف چه می گوید

در مورد خراسان شمالی تا حالا اسم شیروان و قوچان به گوشت خورده است کرد های خراسان را تا حالا شنیده ای،‌ این مردم مردمی هستند که در دوره شاه عباس از کردستان ایران به این منطقه تبعید شده اند و  هنوزم که هنوزه است زبان و هویت کردی خود را حفظ کرده اند و آدم دیوانه می شود که یکی که اصلا فکر نکنم تا حالا می دانسته کردها در خراسان زندگی می کنند و افتخارها آفریده اند و در برابر دشمنان شمال شرقی ایستادگی کرده اند و خون ها داده اند، آمده و گفته اینها افغانی هستند و هیچی؟

اصلا گیریم افغانی هستند مگر افغانی ها تا همین 200 سال پیش عضوی از مملکت ما نبودند، و گیریم اصلا این هم نه مگر افغانی ها چه شان است؟ آقا جان این تاریخ دستکاری شده و ساخته شده ی الکی را به خورد من نده ها که ما تازه چهارصد ساله ایرانی شدیم و قبلا هیچ کس پایش به گیلان نیفتاده. خیلی چیزها هست که ما لیلی به غمزه رد می کنیم و این تاریخ را اینطوری نشان می دهیم. من خودم حواسم جمع هست این بماند.  

به نظر شما یک آدم مافنگی بدبخت گیلک که صبح تا شب دارد دنبال کثافت کاری و هرزه گیری و هزارجوی کثافت کاری و من چه میدانم دیگر می رود به خاطر گیلک بودن ارزشش بیشتر از احمد شاه مسعود،‌فرید زولاند،‌ عبدالله عبدالله،‌  جلیل زولاند،‌ محمدظاهر شاه و حفیظ الله امین است که هرکدام باعث افتخار نوع بشرند نه ملت خود به تنهایی

یک جوریم هیچ را میگوید که مثل پتک می خورد توی سر آدم.

 هیچی؟

هیچی یعنی چه؟ یعنی 7 میلیون 8 میلیون ( دقیق جمعیت مناطق لر نشین و خراسان شمالی را نمی دانم) آدم های لر که علاوه بر ایلام در قسمت های دیگر هستند و کرد ها که جز خراسان شمالی در کردستان و آذربایجان هم هستند هیچی هستند یعنی اصلا آدم نیستند یعنی اصلا ارزش ندارند هیچی یعنی اینکه ذره ای هم نیستند تو به 8 میلیون هم وطن خود میگویی هیچی و بعد که کم می اوری ما می خواهیم جدا بشویم. کی می خواهد جدا بشود؟ اصلا این چه صیغه ی جدیدی است راه افتاده ما استقلال می خواهیم بگذارید کنار بابا جان مادرتان.

آدم،‌ آقای آدم وقتی یک کرد که خدا سال است دارد بدبختی می کشد بیاید به تو بگوید توی گیلک بی غیرت هیچی نیستی می خواهی شلوارشان را پاره کنی ولی خودت می نشینی و میگویی آنها هیچی نیستند،‌ بگذار بگویم وقتی به هموطن من توهین می کنی یعنی به یکی مثل من توهین شده ،‌یعنی به گیلک توهین شده وقتی به گیلک توهین شده یعنی تف سر بالا انداختی،‌ نمی دانم می دانی چرا یا نه

بگذار حساب دو دوتا چهارتا برایت بگویم بعد از آن که تو فحش دادی  آن کرد یا لر می آید می گوید توی گیلک هیچی نیستی بعد تو به آن فحش می دهی و او به تو، این یعنی تف سر بالا یکی هم آن بالا می نشیند قاه قاه به ریش و تو آن لر و کرد می خندد.

من می خواهم برای بار هزارم حسابم را از همه پانیست ها جدا کنم

من گیلکم به گیلک بودنم افتخار میکنم هرجا پیش بیاید که نه تا جایی که بتوانم در هر جمعی به زبان مادری خود صحبت می کنم تا جایی که بتوانم درد و فلاکت این خاک پرمهر و عطوفت را می نویسم اما باور دارم و هرگز از این باور دست نمی کشم که انسانیت بر مذهب و نژاد و دین و ملیت و زبان و همه فارغ است.

پ . ن : دوست عزیزی در یک نظر خصوصی برای من نوشت تا این بی سوادی من علنی نشود اما بنده خجالتی از ندانستن این موضوع ندارم و بهتر می دانم که بنویسم آن دوستی که این نظر افراطی را داده بود ساکنین ایلام را لر دانسته بود و  من با این که در دوران تحصیل دبیرستان دوستی ایلامی داشتم و از کرد بودن مردم ایلام اطلاع داشتم اما متأسفانه اشتباه آن فرد را تکرار کردم و آن ها را لر معرفی کردم. به هرحال فرقی میان لر و کرد نیست و همه عزیز هستند.

از دوستان بابت این اشتباه پوذش می خواهم.

/ 14 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سعید(گیلان استان زیبای من)

سلام آقا پدرام عزیز از خواندن آپ زیبایت که نشاندهنده اطلاعات بالای شما می باشد خیلی خوشحال شدم که در جواب .. نوشتی معلومه که معلومات کافی در این باره داری خدا کنه همه مثل شما باشند و وارد این عرصه وبلاگ بشوند موفق باشید

durak

روج بدهات "بی رک اوروس چی خأنه کأسپی کمند مئن" امرا شیمی رافا ایسام . تی تازه ویبلاگ مووارک ببی[گل]

شاهین

چرا نظر مرا منعکس نکردید؟!!!

کاس آقا

گیلکی : من کی ایه نیویشتندرم می پِر گیلکه می مار هم کرد عمارلویه کی اشنه جد از قوچان بامو گیلان سمت عمارلو، پس شیمی حرف کاملا حقیقته کی توهین به ایرانی ایتا پیله فیللی به سمت بوجوره! کردی (کرمانجی): از که ورا تنیویسم بافکیم گیلکه و داکیم کردی عمارلویه جدی باباکی باباکی من له قوچانه کوچی خا آنینه گیلانه پس اگه از له دنیکی دن ایرانیه را توهین بکم وا تبیه تف په سمتی ژور! پارسی: من که دارم اینجا مینویسم بابام گیلکه و مادرم کرد عمارلوئه که جدشون از قوچان اومدن در عمارلوی گیلان مستقر شدن پس من اگه به بقیه ایرانی ها توهین کنم دقیقا میشه تف سر بالا!

آریان

[دست][دست][دست]